ارتودنسی زبانی

ارتودنسی زبانی

۱۰ بهمن ۱۳۹۵ مقالات

گرچه می توان از دیرباز رد پای کاربرد دستگاه های ارتودنسی زبانی در دندان پزشکی را یافت اما نخستین دستگاه ارتودنسی حقیقی زبانی در اوایل دهه ۱۹۷۰ بوسیله دکتر Craven Kruz به ارتودنسی معرفی گردید. در ارتودنسی زبانی (ارتودنسی لینگوال) دستگاه ارتودنسی بر خلاف ارتودنسی معمول (که بر روی سطح جلویی دندان ها ثابت می گیرد)، بر روی سطح پشتی دندان ها (سطحی از دندان که رو به زبان قرار می گیرد) متصل می گردد و به این ترتیب بر بزرگترین اعتراضی که بیماران در مورد ارتودنسی رایج دارند یعنی دیده شدن دستگاه ارتودنسی ثابت غلبه می گردد.

کاندید مناسب برای درمان ارتودنسی زبانی

پس از معاینه دقیق کلینیکی شما توسط متخصص ارتودنسی ممکن است این روش برای رفع مشکل شما پیشنهاد شود. بطور کلی اگر تاج دندان هایتان بلند باشند و بهداشت دهان و دندان مناسبی داشته باشید می توانید شانس دریافت این درمان را در خودتان احساس نمایید. از طرفی در صورتی که سن کمی دارید، به بیماری های لثه و پریودنتال مبتلا هستید و یا نیاز به کشیدن دندان و جراحی فک در طرح درمان ارتودنسی شما می باشد کاندید مناسبی برای ارتودنسی زبانی نخواهید بود.

مزایای ارتودنسی زبانی

بزرگترین مزیت تکنیک ارتودنسی زبانی بر روش های رایج ارتودنسی دیده نشدن دستگاه ارتودنسی و افزایش اعتماد بنفس در محیط اجتماعی است. شما طی این درمان براحتی سطوح بیرونی دندان هایتان را تمیز خواهید نمود و لذت سلفی گرفتنتان دچار چالش نخواهد شد. از طرفی ارتودنتیست شما قضاوت بهتری در رابطه با نظم دندان های شما طی دوره درمانی خواهد داشت.

معایب ارتودنسی زبانی

گرچه پیشرفت های حاصل شده در چند دهه اخیر سبب شده تا دامنه وسیع تری از ناهنجاری های ارتودنسی با این روش درمان گردند اما هنوز مواردی هستند که شرایط دریافت این نوع درمان را نخواهند داشت. در این روش چون دستگاه ارتودنسی به سطح پشتی دندان ها متصل می گردد، راحتی زبان در تلفظ حروف و نقشش در جویدن خوراکی ها به چالش کشیده می شود. گاهی ممکن است تماس دندان ها بر روی براکت های فک مقابل اسباب زحمت شود. رعایت بهداشت سطح پشتی دندان ها با وجود این دستگاه پیچیده تر می شود. جلسات درمانی این روش طولانی تر از روش های رایج ارتودنسی است و همکاری بیماران در مراحل مختلف طی درمان داستان ساز می شود. در نهایت هم این روش هزینه بالاتری از تکنیک های رایج ارتودنسی دارد چراکه تجهیزات روباتیک، اسکنرهای پیشرفته و لابراتوارهای قوی در طراحی این نوع دستگاه های ارتودنسی نقش دارند.

دقت نتایج ارتودنسی زبانی

در صورتی که با تشخیص متخصص ارتودنسی، کاندید مناسبی برای این روش درمانی باشید این درمان نتایج خوبی خواهد داشت. پس از پایان درمان ارتودنسی زبانی هم مانند سایر روش های ارتودنسی ممکن است وارد مرحله نگهداری و تثبیت نتایج شوید.