ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

۱ بهمن ۱۳۹۵ مقالات

با شروع درمان ارتودنسی متحرک قادر خواهید بود در مواقع حساس زندگی تان دستگاه ارتودنسی متحرک یا همان پلاک ارتودنسی را از دهان خارج نمایید، به راحتی مسواک بزنید و طعم خوش خوراکی ها را بدون مزاحمت دستگاه ارتودنسی به زیر زبان بکشید. از آنجایی که این دستگاه ها قابلیت برداشتن توسط بیمار را دارند به آن ها دستگاه های متحرک ارتودنسی می گویند.

شکل ظاهری دستگاه های متحرک ارتودنسی

پلاک های ارتودنسی از قرن نوزدهم در درمان ناهنجاری ها بکار گرفته شده اند. در آن زمان پلاک ها زمخت و حجیم بودند و با توجه به اینکه سیم های پلاک از جنس فلزات قیمتی چون طلا تهیه می شدند قیمت بسیار بالایی داشتند. پلاک های مدرن از دو قسمت اصلی بیس آکریلی و سیم های که بطور معمول از جنس استنلس استیل با کیفیت بالا می باشند ساخته شده است. این دستگاه ها برای هر بیمار بصورت اختصاصی طراحی می گردد. روش کلی کار به این صورت است که پس از قالبگیری، متخصص ارتودنسی طرح اختصاصی مورد نظر را همراه قالب به لابراتوار مخصوص ارتودنسی ارسال می نماید. ارتودنتیست ممکن است اجزایی فرعی چون پیچ های مختلف، فنرهایی با طرح های گوناگون و قسمت هایی که سبب گیر بهتر پلاک روی دندان ها می شود را بطور اختصاصی برای پلاک شما در نظر بگیرد. بنابراین هر چند در نگاه اولیه ظاهر کلی پلاک ها شبیه هم می باشند اما پلاک ها اختصاصا بر اساس روابط دندانی و مهندسی درونی دهان هر فرد ساخته می شوند و اجزا مختلفی بر اساس نوع مشکل ارتودنسی به آن اضافه می گردد.

سن مناسب برای درمان ارتودنسی متحرک

دستگاه های ارتودنسی متحرک می توانند در سنین مختلف بکار گرفته شوند. با این توضیح که در موارد درمانی بیشتر در کودکان بکار گرفته می شوند و بعنوان ابزارهای نگهدارنده برای حفظ و افزایش ثبات نتایج در تمام سنین کاربرد دارند. گاهی درمان متحرک ارتودنسی یک مرحله مقدماتی برای شروع سایر درمان های ارتودنسی است و در برخی موارد، پلاک های متحرک همراه با ارتودنسی ثابت استفاده می شود.

چه نکاتی را بایستی حین ارتودنسی متحرک رعایت نمایم

بیشتر درمان های متحرک ارتودنسی بین ۶ تا ۱۲ ماه زمان می برند با این حال نوع ناهنجاری دندانی و سن بر روی طول مدت درمان موثر است. با شروع درمان متحرک ارتودنسی، شما وارد مرحله زندگی با ارتودنسی متحرک می شوید. در این مدت میزان همکاری شما در استفاده از پلاک ارتودنسی طبق تجویز متخصص ارتودنسی نقش تعیین کننده ای در رسیدن به بهترین نتایج درمانی خواهد داشت. شما می توانید پلاک خود را حین میل نمودن غذا و رعایت بهداشت دهان و دندان بطور موقت از دهان خارج نمایید. معمولا هر ۴ تا ۸ هفته نیز بایستی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

هزینه ارتودنسی متحرک

امروزه بعلت عدم استفاده از فلزات قیمتی چون طلا در طراحی پلاک ها، هزینه درمان های متحرک ارتودنسی پایین تر از سایر درمان های متداول ارتودنسی است. پس از معاینه کامل، متخصص ارتودنسی میزان هزینه را بر اساس شدت و نوع مشکل و طول مدت درمان تعیین خواهد نمود. گم کردن، دستکاری و آسیب زدن به پلاک ممکن است بر هزینه های حین درمان بیافزاید.

پس از ارتودنسی متحرک

برخی اوقات ارتودنسی متحرک زمینه را برای شروع سایر مراحل ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت و ارتودنسی فانکشنال فراهم می آورد که پس از ارتودنسی متحرک وارد این مراحل درمانی خواهید شد. در صورتی که مشکل ارتودنسی شما تنها با پلاک متحرک رفع گردد ممکن است متخصص ارتودنسی برای افزایش ثبات و ماندگاری نتایج درمانی شما را وارد فاز نگهداری نتایج نماید.